koszula męska flanelowa

Koszula flanelowa męska – uniwersalny element garderoby do noszenia w różnych sytuacjach

Koszule to jeden z najpopularniejszych i ulubionych fasonów mężczyzn. Mają szerokie zastosowanie w codziennych stylizacjach oraz pasują do wszystkich casualowych outfitów z prostymi jeansami lub bojówkami, sportowymi kurtkami i kardiganami. Sprawdź, co musisz wiedzieć o męskiej koszuli flanelowej.

Czym jest flanela?

Flanela to miękka tkanina bawełniana o średniej wadze. Jej charakterystyczny meszek pochodzi ze szczotkowania lub z charakterystycznego luźnego splotu. Jest miękka i przytulna w dotyku, co sprawia, że jest to idealna tkanina, która zapewni ciepło i wygodę przez całą zimę. Najczęściej spotykany jest wzorów w kratę lub tartan, czyli kratę szkocką.

Wytwarzanie ubrań z flaneli znane jest od XVII wieku i prawdopodobnie pochodzi z Walii. Choć kiedyś była wykonana z wełny, do XX wieku flanelę najczęściej wytwarzano z bawełny, czasem mieszanej z jedwabiem. W dzisiejszych czasach najdelikatniejszą i najprzytulniejszą flanelą jest ta wykonana ze 100% bawełny.

Kiedy nosić ubrania z flaneli i jak o nie dbać?

Ponieważ flanelowa koszula jest ciepła i miękka w dotyku, zazwyczaj jest to tkanina na zimną pogodę. Wybieraj flanelowe koszule z długim rękawem i guziki na parze dżinsów, aby uzyskać klasyczny, amerykański wygląd.

Jedną z najlepszych rzeczy we flaneli jest to, że wraz z upływem czasu będzie bardziej miękka, co oznacza, że jest to tkanina o niskich wymaganiach konserwujących, której nie musisz bardzo często prasować ani czyścić chemicznie. Jeśli twoje flanelowe ubrania są w 100% bawełniane, nie będą trzymać zapachów, dzięki czemu będą jeszcze łatwiejsze w pielęgnacji.

Flanela jest łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji. Zalecane jest jej pranie w chłodnej wodzie i suszenie w suszarce bębnowej na niskich obrotach.

Do czego nosić koszulę?

Sposobów na noszenie koszuli jest praktycznie tak dużo, jak osób, które ją noszą. Bardzo dobrze wyglądają zarówno z jeansami w różnych kolorach oraz fasonach, jak i spodniami materiałowymi (np. typu chino).

W przypadku dobrania butów do stylizacji możliwości jest jeszcze więcej. Idealnie sprawdzą się tutaj cięższe workery, ale bardzo dobrze będzie wyglądać osoba w klasycznych butach skórzanych za kostkę. Co więcej, jeśli chcemy  stworzyć jeszcze bardziej casualową stylizację, można połączyć flanelową koszulę z butami sportowymi, co sprawi, że będzie to niezwykle wygodny look.

Dobierając do stylizacji kurtkę lub płaszcz również mamy duże pole do popisu. Chcąc pozostać w modzie klasycznej, najlepiej wybrać kurtkę jeansową. Jeśli na dworze jest trochę za zimno na taki wybór, bez problemu na koszulę flanelową można założyć grubą, puchową kurtkę z futrzanym wykończeniem kaptura. W cieplejsze jesienne lub wiosenne dni perfekcyjnym uzupełnieniem będzie płaszcz, a dla osób szukających bardziej wyrafinowanych rozwiązań – trencz. Gdy na termometrze będzie wystarczająco dużo kresek, a my chcemy ubrać koszulę na sportowo, warto rozważyć założenie pikowanej kamizelki, która pozwoli na mocną ekspozycję znajdującego się pod nią ubrania.

koszula męska flanelowa

Męska koszula flanelowa – najpopularniejsze stylizacje

Przykładów stylizacji męskiej koszuli flanelowej nie można nie zacząć od klasycznego amerykańskiego looku. W USA kojarzą się one głównie z kowbojami, gwiazdami westernów, skateboarderami, fanami rocka czy stylu grunge. Jak ją nosić po amerykańsku? Przede wszystkim do stylizacji należy dodać klasyczne niebieskie jeansy, czyli uniwersalne spodnie wszech czasów. Do tego workery, czyli wysokie, czarne buty na grubej podeszwie i stylizacja made in USA jest gotowa do podboju ulic.

Czas na przełamanie schematu, iż flanelowa koszula jest przeznaczona dla farmerów i robotników. Chcesz ubrać ją do pracy? Oto sposób: brązowe skórzane botki, musztardowe chinosy, jasnoszara (lub w kolorze butelkowej zieleni) koszula w kratę i niebieska, dzianinowa marynarka. W ten sposób można idealnie przygotować się na casual friday czy też wyjście ze znajomymi do restauracji. Zresztą powyższe elementy to tak naprawdę must have męskiej garderoby, a ich wykorzystanie może być o wiele szersze.